מי אנחנו

שומרי משפט-רבנים למען זכויות האדם הוא היום הארגון היחיד בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום למעלה ממאה ועשרים חברות וחברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות.

 

הארגון אינו פוליטי -מפלגתי, והוא הארגון הרבני היחיד בארץ שפועלים בו במשותף רבנים אורתודוקסים, מתקדמים (רפורמים), מסורתיים (קונסרבטיבים), מתחדשים (רקונסטרוקציוניסטים), הומניסטים (רבנים חילונים) ורבני ריניואל (Renewal). בין חבריו רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים, מחנכים ורבני קהילות, אשר יכולים להביא הן לשינוי בשטח והן לשינוי תודעתי. 

 

הארגון משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים, ופועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם. הוא פועל מהקמתו, לקידום זכויותיהן של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלסטינים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה. הארגון מפעיל לחצים על קובעי המדיניות בישראל, למען הבטחת השמירה על זכויות האדם של הקבוצות החלשות, בהן הזכות לטיפול רפואי, קורת גג, חינוך ורמת חיים מינימלית.

 

מאז ייסודו, השתתפו אלפי מתנדבים במאות פעילויות של עשיית צדק במדינה ובחברה. 

 

עבודת הארגון מבטאת את תפיסת חבריו לפיה כיהודים אנו מחוייבים להתריע על כל עוול הנגרם לכל אדם באשר הוא, תפיסה המבוססת על האמונה שהאדם נברא בצלם אלוהים. אנו מאמינים כי עלינו מוטלת החובה להביא לידיעת הציבור בישראל כל הפרה של זכויות אדם, וכי תפקידנו להפעיל לחץ על מוסדות המדינה כדי שיתקנו עוולות אלו.

 

אנו שואבים את סמכותנו משני מקורות עיקריים – מהתרבות היהודית ההומניסטית ומן האמנות הבינלאומיות לזכויות האדם. לצד המאמץ למנוע הפרות של זכויות האדם, שומרי משפט מביא אל השיח הציבורי בישראל הבנה מקורית והומניסטית של המקורות היהודיים. בתקופה שבה הקריאה הלאומנית והבדלנית של המסורת היהודית נשמעת ברמה, שומרי משפט נותן ביטוי לאחריות היהודית המסורתית לשלומם ולרווחתם של הזר, השונה והחלש. הגר, האלמנה והיתום

 

להצטרפות

פרסים
2011
פרס גנדי לשלום
2009
פרס ע"ש ישעיהו ליבוביץ
1996
פרס ניוואנו (יפן)
1993
פרס יו"ר הכנסת
על תרומתנו בתחום קידום שלטון החוק, ערכי הדמוקרטיה, שמירה על זכויות האדם ועידוד הסובלנות, הכבוד ההדדי והשכנות הטובה
IMG_3512.jpg
יעל-וורגן.jpg

יעל וורגן 

תושבת מודיעין, אם לשני בנים. נולדה וגדלה בראשון לציון במשפחה חילונית. בוגרת BA במחשבת ישראל ובספרות עברית, ותואר MA ביהדות זמננו - שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. עבדה כמנהלת תכניות ופרויקטים במגוון מוסדות חינוכיים-חברתיים, ובנוסף פעילה ביוזמות ובארגוני שלום, דו-קיום וזכויות אדם. עבדה בארגון רבנים למען זכויות האדם. במחלקת שטחים בין השנים 2015-2017. הוסמכה לרבנות במסגרת התנועה הרפורמית בשנת 2018, ומאז מכהנת כרבָּה במועצה האזורית שער הנגב.

יחיאל-גריינימן.jpg

הרב יחיאל גריינימן  

יליד אוסטרליה, עלה לארץ בשנת 1973, מתגורר בירושלים, חבר בקהילת ידידיה (אורתודוקסי), נשוי לדבי, אב לארבע, סב לארבע, ועוסק בכתיבה וציור. בשנים 2006 - 2015 שימש מנהל המחלקה לפעילות בשטחים ברבנים לזכויות אדם. משנת 2015 ועד שיצא לפנסיה בשנת 2018 היה אחראי בארגון לפיתוח ארגוני. לפני כן כיהן כחבר הנהלה בארגון ושימש כגזבר (2003-2006) ויושב ראש הוועד המנהל (2000-2003). הרב גריינימן משמש גם כחבר בהנהלת פורום ״תג מאיר״. עבד שנים רבות כרב קהילה ומורה לגיור מטעם התנועה ליהדות מסורתית.

רותי-בידץ.jpg

הרבה רותי בידץ

תושבת יבנאל, אמא לשלושה. מלמדת מחשבת ישראל בתיכון בית ירח על שפת הכנרת. בעלת תואר שני בלימודי תרבות מהאוניברסיטה העברית, ומוסמכת לרבנות חילונית הומניסטית בבית המדרש "תמורה- יהדות ישראלית". מקיימת פעילות של קהילת שיח"ה (שוחרי יהדות חילונית הומניסטית) ביבנאל, ויו"רית מרח"ב - מועצת הרבנים החילוניים בישראל. מנחה בתי מדרש לקהלים שונים, נוער, מכינות קד"צ ומבוגרים, וכן השתלמויות מורים של מקצועות המורשת מדתות שונות, ללימוד בינדתי. 

מיכאל-מרמור.jpg

הרב ד״ר מיכאל מרמור

יו״ר הוועד המנהל של רבנים לזכויות אדם משנת 2019. מלמד תיאולוגיה יהודית בהיברו יוניון קולג' בירושלים. בעבר שימש דיקן הקולג' בירושלים ורקטור הקולג' על ארבעת קמפוסיו. פירסם מאמרים וספר על הגותו של אברהם יהושע השל. יצא בשנת 2020 בהוצאת אוניברסיטת ברנדייס מקראה העוסקת בהגות יהודית אמריקאית מאז שנת 1934, בעריכתם של מיכאל ושל דויד אלינסון. מיכאל נשוי לשרה ברנשטיין, מנכ"לית מרכז רוסינג לחינוך ודיאלוג. יש להם שלושה ילדים.

הוועד המנהל

IMG_3512.jpg
הרב אלחנן מילר.jpg

הרב מיכה אודנהיימר

רב אורתודוקסי, עיתונאי ויזם חברתי. מייסד ומנהל האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה וארגון "תבל בצדק" הפועל למען עניים בחצי הכדור הדרומי. כתב בעיתון "הארץ", "ג'רוזלם ריפורט", וושינגטון פוסט וכתבי עת שונים בעיראק, סומליה, אתיופיה, מיינמאר ובמדינות אחרות בעת משבר. מתגורר בירושלים.

נועה-מזור.jpg

הרבה נועה מזור

מוסמכת לרבנות מאז שנת 2016. עבודתה הרבנית הראשונה הייתה ניהול המחלקה הבין דתית ברבנים לזכויות אדם. נועה היא אשת חינוך ואקטביסטית, הפועלת בדרכים שונות למען שינוי תפיסות חברתיות, מתוך אמונה ביצירת קשרים וגשרים בין א/נשים מזרמים, עדות, ודתות שונות. בעלת תואר ראשון במסגרת תוכנית "אופקים" ללימודי יהדות כתרבות מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני בחינוך יהודי-פלורליסטי מהאוניברסיטה העברית
וההיברו יוניון קולג'.

ג׳רמי-מילגרום.jpg

הרב ג׳רמי מילגרום

יליד וירג'יניה, ארה״ב. עלה לישראל בשנת 1968, ללמוד בישיבת "נתיב מאיר". סיים לימודי B.A. במחשבת ישראל באוניברסיטה העברית. לאחר מכן נסע לניו יורק ללימודי רבנות ב- JTS ולאחר שהוסמך, החל משמש רב קהילה בכרמיאל וברחובות, ומלמד במוסדות חינוך פורמליים ובלתי-פורמליים. בעבר, פעיל בתנועת שלום עכשיו, יש גבול, בוועד נגד גזענות, והקים יחד עם כהן דת נוצרי מכפר יאסיף את "אנשי דת למען השלום". היה חבר בקבוצה המייסדת של רבנים לזכויות אדם, ופעל למען שבט הג'האלין, שרבים מחבריו שוכנים מזרחית לירושלים. 

בנימין-מיניץ׳.jpg

הרב בנימין מיניץ׳ 

רב קהילת ״שירת הים כרמל״ בחיפה ומתמחה במרכז לדוברי רוסית וגיור של התנועה הרפורמית בישראל, מנחה טקסי מעגל חיים ומרצה. יליד אוקראינה, בארץ מגיל 15. הוסמך לרבנות בהיברו יוניון קולג׳. משרת את הציבור הישראלי ואת היהודים בתפוצות בעברית, אנגלית ורוסית. חבר הוועד המנהל של שומרי משפט והוועדה המארגנת של לימוד FSU ישראל. נשוי לד״ר אלנה מיניץ ואבא להדר יוסף ולוי משה. גר בכפר סבא.

IMG_3512.jpg

צוות העובדים

מורי-לי-דר.jpg

הרב מורי לי-דר

רכז חינוך

Louis.jpg

לואיס פרנקנטלר

מנהל פיתוח משאבים

נאוה חפץ.jpg

הרב נאוה חפץ

מנהלת חינוכית

בקי-כהן-קשת.jpg

עו"ד בקי כהן-קשת

מנהלת מחלקת צדק, יועצת משפטית ומקדמת מדיניות

מירה זילברמן.jpg

מירה זילברמן

 מנהלת משרד

קובי-וייס.jpg

הרב קובי וייס

 מנהל תחום דיור

אעישה סידאווי.jpg

עאישה סדאווי 

רכזת זכויות בערבית 

סיגל-אשר.jpg

הרב סיגל אשר

מנהלת מרכז זכויות 

דני ברודסקי מנהל מחלקת שטחים חדש.jpg

דני ברודסקי
מנהל מחלקת שטחים